We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVR04U63BL rack cabinet 4U Wall mounted rack Black
SKU
LVR04U63BL
£55.18
In stock
by Logon 19" 4U Open Frame Rack Ceiling Mount
- Flat-packed
Category: Rack Cabinets
| EAN | 5715063389089 |
|---|---|
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Product Dimensions: W:516 x D:300 x H:244.4mm
Ceiling Mounted 19″ rack Open Frame
Can be used in all types of fields but is especially designed for the installation of smaller local area networking (LAN) cabling and hardware, and the housing of surveillance and audio-visual equipment.
Ceiling Mounted 19″ rack Open Frame
Can be used in all types of fields but is especially designed for the installation of smaller local area networking (LAN) cabling and hardware, and the housing of surveillance and audio-visual equipment.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 4U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Adjustable mounting rails | No |
| Mounting hole shape | Square |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Product colour | Black |
| Rack rails | Yes |
| Assembly required | Yes |
| Preassembled | No |
| Soundproof | No |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 4 kg |
| Width | 516 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 244 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Dimensions (WxDxH) | 516 x 300 x 244.4 mm |
| Rack capacity | 4U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 516 x 300 x 244.4 mm |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVR04U63BL rack cabinet 4U Wal...
£55.18
|
Recommended
StarTech.com 6U Wall Mount Network Rac...
£62.36
|
Bestseller
StarTech.com 4U 19in Steel Vertical Wa...
£74.51
|
Popular
StarTech.com 2-Post 12U Desktop Server...
£53.53
|
StarTech.com 2U 19in Steel Vertical Wa...
£51.96
|
StarTech.com 3U 19” Wall Mount Vertica...
£58.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVR04U63BL
|
WALLMOUNT6
|
RK419WALLV
|
RK12OD
|
RK219WALLV
|
RK319WALLV
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Rack capacity |
4U
|
6U
|
4U
|
12U
|
2U
|
3U
|
| Type |
Wall mounted rack
|
Wall mounted rack
|
Wall mounted rack
|
Freestanding rack
|
Wall mounted rack
|
Wall mounted rack
|













