We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVR12U63BL rack cabinet 12U Wall mounted rack Black
SKU
LVR12U63BL
£67.75
In stock
by Logon 19" 12U Open Frame Rack Ceiling Mount
- Flat-packed
Category: Rack Cabinets
| EAN | 5715063389058 |
|---|---|
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Product Dimensions: W:516 x D:300 x H:600mm
Ceiling Mounted 19″ rack Open Frame
Can be used in all types of fields but is especially designed for the installation of smaller local area networking (LAN) cabling and hardware, and the housing of surveillance and audio-visual equipment.
Ceiling Mounted 19″ rack Open Frame
Can be used in all types of fields but is especially designed for the installation of smaller local area networking (LAN) cabling and hardware, and the housing of surveillance and audio-visual equipment.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 12U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Adjustable mounting rails | No |
| Mounting hole shape | Square |
| Type | Wall mounted rack |
| Product colour | Black |
| Rack rails | Yes |
| Assembly required | Yes |
| Preassembled | No |
| Soundproof | No |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 4 kg |
| Width | 516 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 600 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Packaging data | |
| Package weight | 4 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Dimensions (WxDxH) | 516 x 300 x 600 mm |
| Rack capacity | 12U |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 516 x 300 x 600 mm |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVR12U63BL rack cabinet 12U Wa...
£67.75
|
Recommended
StarTech.com 6U Wall Mount Network Rac...
£62.36
|
StarTech.com 8U 19" Wall Mount Ne...
£94.56
|
Popular
StarTech.com 4U 19in Steel Vertical Wa...
£74.51
|
StarTech.com 3U 19” Wall Mount Vertica...
£58.45
|
Bestseller
Digitus Wall Mounting Cabinet, SOHO, u...
£75.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVR12U63BL
|
WALLMOUNT6
|
RK812WALLO
|
RK419WALLV
|
RK319WALLV
|
DN-19 07U-S-1
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Digitus
|
| Rack capacity |
12U
|
6U
|
8U
|
4U
|
3U
|
7U
|
| Type |
Wall mounted rack
|
Wall mounted rack
|
Wall mounted rack
|
Wall mounted rack
|
Wall mounted rack
|
Wall mounted rack
|















