We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Capture SHIPLABEL105X220-C25 printer label White
SKU
SHIPLABEL105X220-C25
£81.80
In stock
Ship-label 105 x 220mm, Core 25mm. Direct Thermal, 300 labels per roll, 9 rolls per box. Ideal for DHL, DB Schenker, UPS, DSV & Postnord
Category: Printer Labels
| EAN | 5715063276730 |
|---|---|
| Manufacturer | CAPTURE |
| Availability | Y |
Capture offers a full assortment of labels and thermal receipt rolls, in various sizes and paper types. Both bisphenol A-free rolls and rolls completely free of bisphenol.
| Features | |
|---|---|
| Format | Roll |
| Adhesive type | Permanent |
| Perforated | Yes |
| Print technology | Direct thermal |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.5 cm |
| Label height | 22 cm |
| Weight | 9.3 kg |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package weight | 9.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package weight | 9.5 kg |
| Quantity per pack | 300 pc(s) |
| Quantity per box | 9 pc(s) |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 9 |
| Labels per roll | 300 pc(s) |
| Labels per pack | 2700 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 2700 pc(s) |
| Quantity per pack | 300 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Quantity per box | 9 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Capture SHIPLABEL105X220-C25 printer l...
£81.80
|
Bestseller
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
£101.83
|
Recommended
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
£102.70
|
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£73.69
|
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£103.62
|
Popular
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£73.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SHIPLABEL105X220-C25
|
3008870-T
|
3008871-T
|
880026-050
|
76175
|
76523
|
| Manufacturer |
CAPTURE
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|















