We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Capture CA-LB3149 printer label White
SKU
CA-LB3149
£120.04
In stock
Label 76mm x contentious, 43M length Core 25, Diameter 87 mm. Thermal label. 43M label per roll. 32 rolls per box.
Category: Printer Labels
| EAN | 5715063267691 |
|---|---|
| Manufacturer | CAPTURE |
| Availability | Y |
Capture offers a full assortment of thermal labels in various sizes and paper types. For special requests please contact your local sales office.
| Features | |
|---|---|
| Format | Roll |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Adhesive type | Permanent |
| Perforated | No |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 43 cm |
| Label diameter | 11 cm |
| Weight | 800 g |
| Maximum roll diameter | 8.7 cm |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 3.96 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 3.96 kg |
| Quantity per box | 32 pc(s) |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 32 |
| Labels per roll | 1 pc(s) |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Quantity per box | 32 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Capture CA-LB3149 printer label White
£120.04
|
Zebra 8000T Extra Tuff 180 Tag White
£161.08
|
Bestseller
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
£101.83
|
Recommended
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
£102.70
|
Popular
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£124.86
|
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£103.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CA-LB3149
|
3006305
|
3008870-T
|
3008871-T
|
880010-031
|
76175
|
| Manufacturer |
CAPTURE
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|














