We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Capture CA-76058 printer label White
SKU
CA-76058
£119.52
In stock
Label 89x25mm, Core 76mm. Thermal Transfer, Coated, Permanent, No perforation. Outer Diameter 200mm. 5180 labels per roll, 6 rolls per box. Equal to p/n: 76058
Category: Printer Labels
| EAN | 5715063209752 |
|---|---|
| Manufacturer | CAPTURE |
| Availability | Y |
Capture offers a full assortment of thermal receipt rolls, in various sizes and paper types. Both bisphenol A-free rolls and rolls completely free of bisphenol.
| Features | |
|---|---|
| Format | Roll |
| Perforated | No |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 8.9 cm |
| Label height | 2.5 cm |
| Weight | 12 kg |
| Maximum roll diameter | 20 cm |
| Core diameter | 7.6 cm |
| Package weight | 12.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 12.5 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rolls per pack | 6 |
| Labels per roll | 5180 pc(s) |
| Labels per pack | 31080 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 31080 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Capture CA-76058 printer label White
£119.52
|
Zebra 8000T Extra Tuff 180 Tag White
£161.08
|
Bestseller
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
£101.83
|
Recommended
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
£102.70
|
Popular
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£124.86
|
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£103.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CA-76058
|
3006305
|
3008870-T
|
3008871-T
|
880010-031
|
76175
|
| Manufacturer |
CAPTURE
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
















