We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Capture CA-800740-605 printer label
SKU
CA-800740-605
£131.03
In stock
Label 102 x 152mm, Core 76mm, Direct Thermal, Coated Paper, Permanent, Perforation, 1142 labels per roll, 4 rolls per box. Equal to p/n: 800740-605
Category: Printer Labels
| EAN | 5715063118962 |
|---|---|
| Manufacturer | CAPTURE |
| Availability | Y |
Capture offers a full assortment of thermal labels in various sizes and paper types. For special requests please contact your local sales office.
| Features | |
|---|---|
| Format | Roll |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Perforated | Yes |
| Print technology | Direct thermal |
| Material | Paper |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.2 cm |
| Label height | 15.2 cm |
| Weight | 8.39 kg |
| Maximum roll diameter | 20 cm |
| Core diameter | 7.6 cm |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 9.39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package weight | 9.39 kg |
| Quantity per pack | 4568 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rolls per pack | 4 |
| Labels per roll | 1142 pc(s) |
| Labels per pack | 4568 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 4568 pc(s) |
| Quantity per pack | 4568 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Direct thermal |
| Material | |
| Material | Paper |
You may also be interested in
| Product |
Capture CA-800740-605 printer label
£131.03
|
Recommended
Zebra 8000T Extra Tuff 180 Tag White
£161.08
|
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£124.86
|
Zebra Z-Select 2000T White Self-adhesi...
£171.77
|
Popular
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£113.89
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000T White Self-adhesi...
£140.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CA-800740-605
|
3006305
|
880010-031
|
800274-105
|
76174
|
76055
|
| Manufacturer |
CAPTURE
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|















