We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Netac Basic memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
SKU
NTBSD4N26SP-08
£73.87
In stock
8GB, DDR4, 2666MHz, SODIMM, 260-Pin, CL19, 1.2V
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Component for | Notebook |
| EAN | 6926337231167 |
| Manufacturer | NETAC |
| Availability | Y |
| Product Family | Basic |
Netac Basic SO DDR4
Original chips improve the performance of computer
Selected original chips, strict inspection process, 8-layer PCB board, stable performance
Excellent compatibility
Memory products have passed the motherboard compatibility test of mainstream brands on the market, ensure the stability of the system for along time
Gold-plated craft gold finger
Gold plating process, stronger conductivity and corrosion resistance
Original chips improve the performance of computer
Selected original chips, strict inspection process, 8-layer PCB board, stable performance
Excellent compatibility
Memory products have passed the motherboard compatibility test of mainstream brands on the market, ensure the stability of the system for along time
Gold-plated craft gold finger
Gold plating process, stronger conductivity and corrosion resistance
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 19 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Lead plating | Gold |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 19 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Lead plating | Gold |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Netac Basic memory module 8 GB 1 x 8 G...
£73.87
|
G.Skill 16GB DDR3-1600MHz memory modul...
£82.87
|
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
£100.33
|
Popular
Fujitsu S26361-F3781-L515 memory modul...
£90.05
|
IBM 16GB PC3L-10600 memory module 1 x...
£87.36
|
Fujitsu 32GB DDR3-1866 memory module 1...
£92.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
NTBSD4N26SP-08
|
F3-1600C11D-16GNT
|
KVR16LS11/8
|
S26361-F3781-L515
|
49Y1562
|
S26361-F3848-L517
|
| Manufacturer |
NETAC
|
G.Skill
|
Kingston Technology
|
Fujitsu
|
IBM
|
Fujitsu
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
| ECC |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
2 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
32GB
|
















