We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 8GB DDR3 1600MHz memory module ECC
SKU
647899-S21
£84.67
In stock
8GB, DDR3, 1600MHz
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| EAN | 5704174548485 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Memory | |
|---|---|
| Package type | DIMM |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Power | |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Weight & dimensions | |
| Package type | DIMM |
| Packaging data | |
| Package type | DIMM |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 8GB DDR3 1600MHz memory module ECC
£84.67
|
G.Skill 16GB DDR3-1600MHz memory modul...
£82.87
|
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
£100.33
|
Popular
Fujitsu S26361-F3781-L515 memory modul...
£90.05
|
IBM 16GB PC3L-10600 memory module 1 x...
£87.36
|
Fujitsu 32GB DDR3-1866 memory module 1...
£92.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
647899-S21
|
F3-1600C11D-16GNT
|
KVR16LS11/8
|
S26361-F3781-L515
|
49Y1562
|
S26361-F3848-L517
|
| Manufacturer |
HPE
|
G.Skill
|
Kingston Technology
|
Fujitsu
|
IBM
|
Fujitsu
|
| Internal memory type |
DDR3
|
DDR3
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
| ECC |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Memory form factor |
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Component for |
N/A
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Memory layout (modules x size) |
N/A
|
2 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
32GB
|
















