We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Patriot Memory Viper Steel Viper Stee memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz
SKU
PVS48G320C8S
£86.50
In stock
Viper Steel Series DDR4 8GB (1 x 8GB) 3200MHz SODIMM Single
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| EAN | 0814914029640 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Y |
| Product Family | Viper Steel |
Patriot ’s Viper Steel SODIMM deliver cutting-edge performance for notebooks and small form-factor PC‘s without sacrificing reliability. Built for the latest Intel and AMDTM platforms, Viper Steel SODIMM provides the best performance and stability for the most demanding computer environments.
| Memory | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Notebook |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory channels | Single-channel |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Power | |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Design | |
| Backlight | No |
| Cooling type | Heatsink |
| Technical details | |
| Cooling type | Heatsink |
| Features | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Notebook |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory channels | Single-channel |
| Cooling type | Heatsink |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 0.6 mm |
| Package height | 13.1 mm |
| Width | 69 mm |
| Depth | 0.3 mm |
| Height | 3 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Package type | Blister |
| Package weight | 18.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 0.6 mm |
| Package height | 13.1 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 18.5 g |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Patriot Memory Viper Steel Viper Stee...
£86.50
|
G.Skill 16GB DDR3-1600MHz memory modul...
£82.87
|
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
£100.33
|
Popular
Fujitsu S26361-F3781-L515 memory modul...
£90.05
|
IBM 16GB PC3L-10600 memory module 1 x...
£87.36
|
Fujitsu 32GB DDR3-1866 memory module 1...
£92.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PVS48G320C8S
|
F3-1600C11D-16GNT
|
KVR16LS11/8
|
S26361-F3781-L515
|
49Y1562
|
S26361-F3848-L517
|
| Manufacturer |
Patriot Memory
|
G.Skill
|
Kingston Technology
|
Fujitsu
|
IBM
|
Fujitsu
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
| ECC |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
2 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
32GB
|
















