We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus Cable Management Ring, zinc-plated
SKU
DN-97677
£14.45
In stock
Cable management ring, steel, 80 x 120 mm side opening, offset fixation
- Material: Steel, galvanised
- Product dimensions (bracket): 80 x 120 mm
- Mounting plate position: Offset
- Opening for cable entry: Lateral
Category: Rack Accessories
| EAN | 4016032466994 |
|---|---|
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
- Stable, galvanised round steel
- For professional, neat cable management
- Mounting on the side or front on 482.6 mm (19") profile rails
- Slim mounting plate enables double use of a rack unit with other components
The cable guide brackets by DIGITUS are made of galvanised round steel. This stable material enables professional, neat cable management in each 482.6 mm (19") cabinet. They can be fastened to one rack unit laterally or frontally on previously installed components thanks to the slim mounting plate. Various sizes and versions with frontal or lateral openings help to fulfill all requirements.
- For professional, neat cable management
- Mounting on the side or front on 482.6 mm (19") profile rails
- Slim mounting plate enables double use of a rack unit with other components
The cable guide brackets by DIGITUS are made of galvanised round steel. This stable material enables professional, neat cable management in each 482.6 mm (19") cabinet. They can be fastened to one rack unit laterally or frontally on previously installed components thanks to the slim mounting plate. Various sizes and versions with frontal or lateral openings help to fulfill all requirements.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable ring |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 80 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package weight | 60 g |
| Depth (max) | 12 cm |
| Width | 80 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 80 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package weight | 60 g |
| Technical details | |
| Type | Cable ring |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
You may also be interested in
| Product |
Digitus Cable Management Ring, zinc-pl...
£14.45
|
StarTech.com Replacement PC Mounting S...
£15.43
|
Recommended
StarTech.com 1U Vertical Server Rack C...
£16.49
|
StarTech.com Multi-Directional Vertica...
£19.44
|
Bestseller
StarTech.com 1U Vertical Server Rack C...
£16.04
|
Popular
StarTech.com 1U Rack Blank Panel for 1...
£21.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DN-97677
|
SCREW6_32
|
CMHOOK1UN
|
CMHOOKMW
|
CMHOOK1U
|
BLANKB1
|
| Manufacturer |
Digitus
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Type |
Cable ring
|
N/A
|
Cable ring
|
Cable ring
|
Cable ring
|
Blank panel
|

















