We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LC-Power LC-NB-GAN-65-C mobile device charger Laptop Black AC Indoor
SKU
LC-NB-GAN-65-C
£28.70
In stock
65 W, USB-C, 220-240 V, 50-60 Hz, 1.5 A, 75 x 50 x 28 mm
- Over-current protection (OCP)
- Over-load protection (OLP)
- Over-voltage protection (OVP)
- Over-temperature protection (OTP)
- Short-circuit protection (SCP)
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| EAN | 4262443280029 |
| Manufacturer | LC-Power |
| Availability | Y |
Fast. Compact. Efficient. Powerful.
Thanks to the new GaN technology, chargers can be built more compactly, but at the same time they offer a more efficient and faster charging process!
The LC-NB-GAN-65-C is an universal notebook power adapter that works with virtually each notebook and device with USB-C connector on the market.
Thanks to the new GaN technology, chargers can be built more compactly, but at the same time they offer a more efficient and faster charging process!
The LC-NB-GAN-65-C is an universal notebook power adapter that works with virtually each notebook and device with USB-C connector on the market.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Laptop |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overload, Short circuit |
| Certification | CE |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.75 m |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Power | |
| Input current | 1.5 A |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (12V) | 3 A |
| Power consumption (no load) | 0.09 W |
| Efficiency at low load (10%) | Yes |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 3.25 A |
| Output power | 65 W |
| Output voltage | 20 V |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Laptop |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overload, Short circuit |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Output voltage | 20 V |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.75 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 164 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
LC-Power LC-NB-GAN-65-C mobile device...
£28.70
|
Popular
TomTom Universal Home Charger
£27.30
|
DELL 450-16938 mobile device charger B...
£35.35
|
Bestseller
DELL 450-18066 mobile device charger L...
£38.40
|
New
Jabra A Charger
£28.67
|
2-Power UMC0014A mobile device charger
£26.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC-NB-GAN-65-C
|
9UUC.011.00
|
450-16938
|
450-18066
|
14207-02
|
UMC0014A
|
| Manufacturer |
LC-Power
|
TomTom
|
DELL
|
DELL
|
Jabra
|
2-Power
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
















