We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-UF-MM-1G network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s LC 850 nm
SKU
MO-UF-MM-1G
£27.53
In stock
SFP 1G, MMF, 550 m, 1-pack, Compatible with Ubiquiti UF-MM-1G
- **100% Ubiquiti Compatible**
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| EAN | 5711783378624 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | SFP |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Cabling technology | 10/100/1000 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | LC |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | SX |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Ubiquiti UF-MM-1G |
| Brand compatibility | Ubiquiti Networks |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Ubiquiti UF-MM-1G |
| Brand compatibility | Ubiquiti Networks |
| Form factor | SFP |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | SFP |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | LC |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 12 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 20 g |
| Package depth | 65 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Window box |
| Technical details | |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125 µm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | Ubiquiti UF-MM-1G |
| Cabling technology | 10/100/1000 |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package depth | 65 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Lanview MO-UF-MM-1G network transceive...
£27.53
|
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000Bas...
£35.12
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-GE-S Compatible...
£37.40
|
Popular
StarTech.com Cisco GLC-SX-MM Compatibl...
£37.40
|
Trendnet TEG-MGBSX network transceiver...
£30.26
|
Bestseller
Intel Ethernet SFP+ SR Optics
£35.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-UF-MM-1G
|
DEM-311GT
|
SFPGESST
|
SFPGLCSXMMST
|
TEG-MGBSX
|
E10GSFPSR
|
| Manufacturer |
Lanview
|
D-Link
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Trendnet
|
Intel
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
| Interface type |
LC
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|















