We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-MA-SFP-1GB-TX network transceiver module Copper 1000 Mbit/s
SKU
MO-MA-SFP-1GB-TX
£62.02
In stock
SFP 1G, RJ-45 Copper, 100 m, Compatible with Cisco MA-SFP-1GB-TX
- **100% Cisco Compatible**
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Copper |
| EAN | 5711783501725 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | TX |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco MA-SFP-1GB-TX |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco MA-SFP-1GB-TX |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Compatible products | Cisco MA-SFP-1GB-TX |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Package type | Window box |
You may also be interested in
| Product |
Lanview MO-MA-SFP-1GB-TX network trans...
£62.02
|
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000Bas...
£50.81
|
Recommended
Juniper EX-SFP-1GE-SX network transcei...
£51.48
|
Bestseller
StarTech.com Cisco GLC-LH-SMD Compatib...
£52.01
|
LevelOne 1.25Gbps Single-mode BIDI SFP...
£51.07
|
Popular
DELL 407-BBOS network transceiver modu...
£75.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-MA-SFP-1GB-TX
|
DEM-310GT
|
EX-SFP-1GE-SX
|
SFPG1320C
|
SFP-9331
|
407-BBOS
|
| Manufacturer |
Lanview
|
D-Link
|
Juniper
|
StarTech.com
|
LevelOne
|
DELL
|
| SFP transceiver type |
Copper
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
mini-GBIC/SFP
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
N/A
|

















