We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-EX-SFP-1GE-SX network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s 850 nm
SKU
MO-EX-SFP-1GE-SX
£31.93
In stock
SFP 1 Gbps, MMF, 550 m, LC, DDMI support, compatible with Juniper EX-SFP-1GE-SX
- **100% Juniper Compatible**
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| EAN | 5712505804735 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Duplex system | Full |
| Cabling technology | 10/100/1000 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Juniper EX-SFP-1GE-SX |
| Brand compatibility | Juniper |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Juniper EX-SFP-1GE-SX |
| Brand compatibility | Juniper |
| Form factor | SFP |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 14 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 30 g |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 40 g |
| Technical details | |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 30 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | Juniper EX-SFP-1GE-SX |
| Cabling technology | 10/100/1000 |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging content | |
| Package type | Window box |
You may also be interested in
| Product |
Lanview MO-EX-SFP-1GE-SX network trans...
£31.93
|
Bestseller
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000Bas...
£35.12
|
StarTech.com Cisco SFP-GE-S Compatible...
£37.40
|
Popular
StarTech.com Cisco GLC-SX-MM Compatibl...
£37.40
|
Recommended
StarTech.com Cisco GLC-LH-SM Compatibl...
£47.86
|
Trendnet TEG-MGBSX network transceiver...
£30.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-EX-SFP-1GE-SX
|
DEM-311GT
|
SFPGESST
|
SFPGLCSXMMST
|
SFPGLCLHSMST
|
TEG-MGBSX
|
| Manufacturer |
Lanview
|
D-Link
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Trendnet
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
SFP
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|

















