We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-GRU00615BS power extension 1.5 m 6 AC outlet(s) Indoor Black
SKU
MC-GRU00615BS
£22.54
In stock
6-way Schuko Socket on/off Switch 1.5M Black
- 0.75 mm2
Category: Power Extensions
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| EAN | 5715063307373 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
MicroConnect offers wide range of power sockets. We know how important quality is when it comes to power all our power sockets are manufactured safe and sturdy design. All our power sockets are CE and RoHS approved. This power socket is a Schuko Power socket with 6 outlets and a 1.5m cable. It is produced with ON/OFF switch and child protection.
| Features | |
|---|---|
| USB ports quantity | 0 |
| Placement supported | Indoor |
| Power plug type | Type F |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Certification | RoHS, CE |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 0 |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 250 g |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 25 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging data | |
| Package weight | 300 g |
| Package depth | 103 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 356 mm |
| Package height | 63 mm |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-GRU00615BS power exten...
£22.54
|
New
ONLINE USV-Systeme USV-Steckdosenleist...
£25.81
|
Popular
Equip 3-Outlet Power Strip
£26.64
|
Recommended
Microconnect GRU00610W power extension...
£29.34
|
Microconnect GRUELU3H050 power extensi...
£31.20
|
Bestseller
Microconnect GRU0065W power extension...
£24.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-GRU00615BS
|
KG10A3SCH
|
333280
|
GRU00610W
|
GRUELU3H050
|
GRU0065W
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
ONLINE USV-Systeme
|
Equip
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| AC outlets quantity |
6
|
N/A
|
3
|
6
|
3
|
6
|















