We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Capture CA-3012911-T printer label White
SKU
CA-3012911-T
£49.26
In stock
76 x 51mm, Core 19mm, Direct thermal, permanent acrylic adhesive, Uncoated, Perforation, Outside roll diameter 51mm, 187 labels per roll, 16 rolls per box. Equal to P/N 3012911-T
Category: Printer Labels
| EAN | 5715063229415 |
|---|---|
| Manufacturer | CAPTURE |
| Availability | Y |
Capture offers a full assortment of thermal receipt rolls, in various sizes and paper types. Both bisphenol A-free rolls and rolls completely free of bisphenol.
| Features | |
|---|---|
| Format | Roll |
| Adhesive type | Permanent |
| Perforated | Yes |
| Print technology | Direct thermal |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 5.1 cm |
| Weight | 2 kg |
| Core diameter | 1.9 cm |
| Package weight | 12.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 12.5 kg |
| Quantity per pack | 187 pc(s) |
| Quantity per box | 2992 pc(s) |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 16 |
| Labels per roll | 187 pc(s) |
| Labels per pack | 2992 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 2992 pc(s) |
| Quantity per pack | 187 pc(s) |
| Print technology | |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Quantity per box | 2992 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Capture CA-3012911-T printer label White
£49.26
|
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£73.66
|
Popular
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£73.63
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£72.71
|
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£71.32
|
Zebra Z-Select 2000T White Self-adhesi...
£70.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CA-3012911-T
|
76523
|
76179
|
3003060
|
3003059
|
3007200-T
|
| Manufacturer |
CAPTURE
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|















