We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview RAB100WH rack accessory Blank panel
SKU
RAB100WH
£23.54
In stock
by Logon 1U 19" SCREW TYPE BLANK PANEL WHITE
- RAL7035
- Screw mounted
Category: Rack Accessories
| EAN | 5420016839831 |
|---|---|
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Blanking Panels with a closed surface are used to control the airflow inside of server racks.
Without blanking panels, the hot exhaust air from the rear of the servers will recirculate through empty spaces in the server rack into the air intakes on the front of the servers which will significantly reduce the cooling efficiency of the system.
Blanking panels are the easiest and first step towards achieving your Power Usage Effectiveness (PUE) goals. Along with the increase in airflow efficiency, the blanking panels give your rack a seamless and professional appearance.
Without blanking panels, the hot exhaust air from the rear of the servers will recirculate through empty spaces in the server rack into the air intakes on the front of the servers which will significantly reduce the cooling efficiency of the system.
Blanking panels are the easiest and first step towards achieving your Power Usage Effectiveness (PUE) goals. Along with the increase in airflow efficiency, the blanking panels give your rack a seamless and professional appearance.
| Features | |
|---|---|
| Easy mounting | Yes |
| Compatible rack width | 19" |
| Preassembled | Yes |
| Type | Blank panel |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | White |
| Mounting hole shape | Oval |
| Harmonized System (HS) code | 9403105800 |
| Housing material | Steel |
| Number of attachment points | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 200 g |
| Width | 482 mm |
| Weight | 190 g |
| Height | 44 mm |
| Depth | 15 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Cage nuts included | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Dimensions (WxDxH) | 482 x 15 x 44 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 9403105800 |
| Other features | |
| Rack mounting | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 482 x 15 x 44 mm |
You may also be interested in
| Product |
Lanview RAB100WH rack accessory Blank...
£23.54
|
Popular
ATEN 2X-EA07 rack accessory Cable tray
£27.94
|
Recommended
StarTech.com 1U 19in Hinged Wall Mount...
£29.34
|
Bestseller
Digitus Blank cover for 483 mm (19&quo...
£23.22
|
StarTech.com Multi-Directional Vertica...
£19.44
|
Equip 19" Rack Mount Cable Manage...
£24.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAB100WH
|
2X-EA07
|
WALLMOUNTH1
|
DN-19 BPN-04-SW
|
CMHOOKMW
|
327311
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Aten
|
StarTech.com
|
Digitus
|
StarTech.com
|
Equip
|
| Type |
Blank panel
|
Cable tray
|
N/A
|
N/A
|
Cable ring
|
Cable management panel
|

















