We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE P28253-001 internal solid state drive 3.84 TB 2.5" Serial ATA
SKU
P28253-001
£1,772.64
In stock
3.84TB SATA Solid State Drive
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 3840 GB |
| Component for | Server |
| Interface | Serial ATA |
| EAN | 5715063023426 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
3.84TB SATA Solid State Drive - 2.5-inch Small Form Factor, Read Intensive, Smart Carrier, Digitally Signed Firmware
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Design | |
| Component for | Server |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| SSD form factor | 2.5" |
You may also be interested in
| Product |
HPE P28253-001 internal solid state dr...
£1,772.64
|
HPE 762263-B21 internal solid state dr...
£2,180.16
|
Bestseller
HPE 872382-B21 internal solid state dr...
£2,049.12
|
Popular
HPE 762751-001 internal solid state dr...
£1,645.76
|
HPE 872386-B21 internal solid state dr...
£4,632.48
|
Recommended
HPE 873365-B21 internal solid state dr...
£2,061.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P28253-001
|
762263-B21
|
872382-B21
|
762751-001
|
872386-B21
|
873365-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| SSD capacity |
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
2500GB to 3200GB
|
1200GB to 2000GB
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
| Interface |
Serial ATA
|
SAS
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
SAS
|
| Component for |
Server
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|











