We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis 02632-001 security camera accessory Power supply
SKU
02632-001
£520.26
In stock
Power supply DIN PS56 480 W
Category: Security Camera Accessories
| EAN | 7331021080553 |
|---|---|
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Y |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Axis |
| Compatibility | D8208-R |
| Type | Power supply |
| Product colour | Grey, Orange |
| Certification | AXIS D8208-R |
| Number of inputs | 1 inputs |
| Number of outputs | 2 outputs |
| Ports & interfaces | |
| Number of inputs | 1 inputs |
| Number of outputs | 2 outputs |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Output voltage | 56 V |
| Input voltage | 85 - 264 V |
| Rated power | 480 W |
| Input frequency | 47 / 63 Hz |
| Power source type | AC, DC |
| Technical details | |
| Compatibility | D8208-R |
| Type | Power supply |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Grey, Orange |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Certificates | |
| Certification | AXIS D8208-R |
You may also be interested in
| Product |
Axis 02632-001 security camera accesso...
£520.26
|
Bestseller
Bosch NPD-9501A security camera access...
£514.74
|
Raytec VAR2-I8-1 security camera acces...
£587.88
|
Popular
Axis T94S01L Mount
£519.70
|
Recommended
Axis 01727-001 security camera accesso...
£513.24
|
New
Axis 02453-001 security camera accesso...
£423.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02632-001
|
NPD-9501A
|
VAR2-I8-1
|
5901-361
|
01727-001
|
02453-001
|
| Manufacturer |
Axis
|
Bosch
|
Raytec
|
Axis
|
Axis
|
Axis
|
| Type |
Power supply
|
N/A
|
IR LED unit
|
Mount
|
Lens
|
Midspan
|
| Brand compatibility |
Axis
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Axis
|
Axis
|
| Placement supported |
N/A
|
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
N/A
|
Universal
|










