We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Crucial CT500BX500SSD1 internal solid state drive 500 GB 2.5" Serial ATA III 3D NAND
SKU
CT500BX500SSD1
£114.19
In stock
500GB, SATA (6Gb/s) , 2.5", 550/500 MB/s
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Memory type | 3D NAND |
| SSD capacity | 500 GB |
| Component for | PC/Notebook |
| EAN | 0649528929693 |
| Manufacturer | Crucial |
| Availability | Y |
Improve Performance
Boot up faster. Load files quicker. Improve overall system responsiveness for all your computing needs.
Boot up faster. Load files quicker. Improve overall system responsiveness for all your computing needs.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 500 GB |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 500 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 500 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Crucial CT500BX500SSD1 internal solid...
£114.19
|
Recommended
Intenso Top 2.5" 512 GB Serial AT...
£99.20
|
Intenso High Performance 2.5" 480...
£100.68
|
Intenso High 2.5" 960 GB Serial A...
£162.08
|
Popular
Samsung PM961 1 TB
£126.34
|
New
Apacer Panther AS330 2.5" 480 GB...
£94.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CT500BX500SSD1
|
3812450
|
3813450
|
3813460
|
MZVLW1T0HMLH-00000
|
AP480GAS330-1
|
| Manufacturer |
Crucial
|
Intenso
|
Intenso
|
Intenso
|
Samsung
|
Apacer
|
| Memory type |
3D NAND
|
MLC
|
N/A
|
TLC
|
N/A
|
TLC
|
| SSD capacity |
400GB to 500GB
|
500GB to 800GB
|
400GB to 500GB
|
N/A
|
800GB to 1000GB
|
400GB to 500GB
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
N/A
|
2.5"
|
| Interface |
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
PC/notebook
|
PC/notebook
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
















