We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LogiLink AU0056 interface cards/adapter USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
SKU
AU0056
£21.60
In stock
USB 3.2 Gen1 Type-C adapter, USB-A/M to USB-C/F, silver
- Comply with USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed
- Up to 5 V, 3 A, 15 W power supply
- Shielded
- Aluminum housing
- Nickel plated connector
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | USB Type-C |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| EAN | 4052792068214 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Turn your old USB port into a USB-C interface for a fast and stable connection to all your Type-C smartphones, tablets, hard drives and more. The adapter does not support video output!
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Host interface | USB Type-C |
| Host interface gender | Female |
| Technical details | |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| Product colour | Silver |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Design | |
|---|---|
| Internal | No |
| Product colour | Silver |
| Features | |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.6 mm |
| Depth | 34 mm |
| Height | 7.4 mm |
| Weight | 4 g |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 92 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 55 g |
| Packaging data | |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 92 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 55 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
LogiLink AU0056 interface cards/adapte...
£21.60
|
Recommended
StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Si...
£31.54
|
StarTech.com 2 Port USB Motherboard He...
£20.44
|
StarTech.com 24in Internal USB Motherb...
£21.46
|
Popular
StarTech.com PCI Express X1 to X16 Low...
£31.32
|
StarTech.com 7 Port PCI USB Card Adapter
£29.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AU0056
|
35BAYCF2IDE
|
USBMBADAPT2
|
ICUSB232INT1
|
PEX1TO162
|
PCIUSB7
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Output interface |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
CF
|
USB 2.0
|
Serial
|
PCIe
|
USB 2.0
|
| Internal |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Host interface |
USB Type-C
|
IDE
|
IDC
|
IDC
|
PCIe
|
PCI/PCI-X
|

















