We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 345-BDZZ internal solid state drive 480 GB 2.5" Serial ATA III
SKU
345-BDZZ
£1,200.60
In stock
480GB, 2.5", Serial ATA III, 6Gbit/s
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Component for | PC/Notebook |
| Interface | Serial ATA III |
| EAN | 5397184688090 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 480GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 480GB, enabling users to store large amounts of data. This drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6Gbit/s.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 480 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Hot-Plug support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 480 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
DELL 345-BDZZ internal solid state dri...
£1,200.60
|
Popular
HPE 762263-B21 internal solid state dr...
£2,180.16
|
Bestseller
HPE 872382-B21 internal solid state dr...
£2,049.12
|
Recommended
HPE 762751-001 internal solid state dr...
£1,645.76
|
HPE 873365-B21 internal solid state dr...
£2,061.36
|
New
HPE 872509-001 internal solid state dr...
£2,044.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
345-BDZZ
|
762263-B21
|
872382-B21
|
762751-001
|
873365-B21
|
872509-001
|
| Manufacturer |
DELL
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| SSD capacity |
400GB to 500GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
| Interface |
Serial ATA III
|
SAS
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
| Component for |
PC/notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|













