We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
2-Power 2P-CT512MX100SSD1 internal solid state drive 512 GB 2.5" Serial ATA III
SKU
2P-CT512MX100SSD1
£79.42
In stock
512GB SSD 2.5 SATA 6Gbps 7mm
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Component for | PC/Notebook |
| Interface | Serial ATA III |
| Manufacturer | 2-Power |
| Availability | Y |
SATA
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 512 GB |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 100 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100 mm |
| Package width | 138 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 33 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 138 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 33 mm |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5" |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
2-Power 2P-CT512MX100SSD1 internal sol...
£79.42
|
Intenso Top 2.5" 512 GB Serial AT...
£99.20
|
Popular
HP USB External DVDRW Drive
£69.89
|
Recommended
2-Power 512GB SSD 2.5 SATA 6Gbps 7mm
£79.42
|
Intenso High Performance 2.5" 480...
£100.68
|
New
Apacer Panther AS330 2.5" 480 GB...
£94.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2P-CT512MX100SSD1
|
3812450
|
F6V97AA
|
SSD2043B
|
3813450
|
AP480GAS330-1
|
| Manufacturer |
2-Power
|
Intenso
|
HP
|
2-Power
|
Intenso
|
Apacer
|
| Memory type |
N/A
|
MLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
TLC
|
| SSD capacity |
500GB to 800GB
|
500GB to 800GB
|
N/A
|
N/A
|
400GB to 500GB
|
400GB to 500GB
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
N/A
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
| Interface |
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|
| Component for |
PC/notebook
|
PC/notebook
|
N/A
|
PC/notebook
|
N/A
|
N/A
|















