We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 345-BBED internal solid state drive 2.5" 1920 GB Serial ATA III
SKU
345-BBED
£1,156.01
In stock
1920GB, 2.5", Serial ATA III
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 1920 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | Serial ATA III |
| EAN | 5397184579428 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 1920GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 1920GB, enabling users to store large amounts of data.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1920 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 1920 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 1920 GB |
| Bytes per sector | 512e |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5" |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" - 3.5" |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" - 3.5" |
You may also be interested in
| Product |
New
DELL 345-BBED internal solid state dri...
£1,156.01
|
HPE 756601-B21 internal solid state dr...
£1,160.58
|
Bestseller
HPE 872348-B21 internal solid state dr...
£1,101.24
|
Recommended
HPE 872382-B21 internal solid state dr...
£2,049.12
|
Popular
HPE 804625-B21 internal solid state dr...
£1,159.90
|
HPE 872520-001 internal solid state dr...
£1,155.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
345-BBED
|
756601-B21
|
872348-B21
|
872382-B21
|
804625-B21
|
872520-001
|
| Manufacturer |
DELL
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
500GB to 800GB
|
800GB to 1000GB
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|






![Western Digital Black WD_BLACK™ SN8100 NVMe™ SSD POWERED BY SANDISK 4 TB, [With Heatsink]](https://media.stockinthechannel.com/pic/CJNt4L36vEaxL4lqKX8SwA.c-mt.jpg)









