We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVR125625 rack accessory Cable lacing bar
SKU
LVR125625
£28.54
In stock
Horisontal cable lacing bar for 19" rack
- keep cables away from your rack and provide additional airflow to your equipment
- numerous cable tie points
- more surface for mounting
- can secure and manage up to 24 cables in 1 U
- provides strain relief, bend radius control, superior aesthetics
Category: Rack Accessories
| EAN | 5704174317876 |
|---|---|
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Organize, route and fix your cables on the horizontal cable lacing bar to the front or back of a rack cabinet to reduce cable tension and enhance the passive cooling.
The lacing bar provide a secure mounting point to attach your cables to the lacing bars using cable ties to reduce the tension on your cables and prevent damage to the ports on your rack mounted equipment.
The lacing bar provide a secure mounting point to attach your cables to the lacing bars using cable ties to reduce the tension on your cables and prevent damage to the ports on your rack mounted equipment.
| Features | |
|---|---|
| Easy mounting | Yes |
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 0.5U |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Number of attachment points | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 90 g |
| Width | 480 mm |
| Weight | 80 g |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 12 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Cage nuts included | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 0.5U |
| Dimensions (WxDxH) | 480 x 10 x 15 mm |
| Technical features | manage up to 24 cables |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Other features | |
| Rack mounting | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 480 x 10 x 15 mm |
| Technical features | manage up to 24 cables |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVR125625 rack accessory Cable...
£28.54
|
ATEN 2X-EA07 rack accessory Cable tray
£27.94
|
Popular
StarTech.com 1U Rackmount Brackets for...
£35.82
|
Recommended
StarTech.com 1U 19in Hinged Wall Mount...
£29.34
|
Bestseller
Digitus Blank cover for 483 mm (19&quo...
£23.22
|
Equip 19" Rack Mount Cable Manage...
£24.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVR125625
|
2X-EA07
|
SV431RACK
|
WALLMOUNTH1
|
DN-19 BPN-04-SW
|
327311
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Aten
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Digitus
|
Equip
|
| Type |
Cable lacing bar
|
Cable tray
|
Mounting bracket
|
N/A
|
N/A
|
Cable management panel
|

















