We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Patriot Memory Signature Line PSD48G320081 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4
SKU
PSD48G320081
£80.71
In stock
8GB DDR4-3200, UDIMM, 1.2V, 22-22-22-52, Non-ECC, 1 rank, Black
- Form Factor: 288-Pin Unbuffered Dual In-Line Memory Module (UDIMM)
- Technology: DDR4 Non-ECC Unbuffered
- 100% Tested
- RoHS Compliant
Category: Memory Modules
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| EAN | 0814914027073 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Y |
| Product Family | Signature Line |
Patriot’s Signature Line DDR4 Non-ECC unbuffered memory delivers the quality, reliability and performance expected for today’s mainstream computer needs. This 8GB is designed to run at PC4-25600 (3200MHz) at CAS 22 latency timings for better overall system responsiveness when using demanding application.
Built using the highest quality components and hand tested, Patriot ensures every module meets and exceeds industry standards to offer you a hassle-free plug-and-play memory upgrade. With free customer service and a lifetime warranty, Patriot’s Signature Line DDR4 memory modules are the perfect option for any PC system build or upgrade for faster performance.
Built using the highest quality components and hand tested, Patriot ensures every module meets and exceeds industry standards to offer you a hassle-free plug-and-play memory upgrade. With free customer service and a lifetime warranty, Patriot’s Signature Line DDR4 memory modules are the perfect option for any PC system build or upgrade for faster performance.
| Memory | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Power | |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 168 mm |
| Package depth | 16 mm |
| Package height | 53 mm |
| Width | 133 mm |
| Depth | 3.2 mm |
| Height | 31 mm |
| Weight | 23.5 g |
| Package type | Blister |
| Package weight | 32.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 168 mm |
| Package depth | 16 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package type | Blister |
| Package weight | 32.5 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Patriot Memory Signature Line PSD48G32...
£80.71
|
New
G.Skill 16GB DDR3-1600MHz memory modul...
£82.87
|
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
£100.33
|
Popular
Fujitsu S26361-F3781-L515 memory modul...
£90.05
|
IBM 16GB PC3L-10600 memory module 1 x...
£87.36
|
Recommended
Fujitsu 32GB DDR3-1866 memory module 1...
£92.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PSD48G320081
|
F3-1600C11D-16GNT
|
KVR16LS11/8
|
S26361-F3781-L515
|
49Y1562
|
S26361-F3848-L517
|
| Manufacturer |
Patriot Memory
|
G.Skill
|
Kingston Technology
|
Fujitsu
|
IBM
|
Fujitsu
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR3L
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
| ECC |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
2 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
32GB
|













