We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m UK Mains Hot Rated Power Cable - UK Plug to C15 Socket
SKU
27-0338
£16.87
In stock
2m UK Mains Hot Rated Power Cable - UK Plug to C15 Socket
- Fully moulded plug
- Flexible strain relief moulded collar
Category: Power Cables
| EAN | 5035624047532 |
|---|---|
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our UK mains to C15 power cable is designed for connecting devices such as PCs, monitors, servers and printers directly to a UK mains socket. The C15 connector is similar to a standard C13 but features a high-temperature rating, making it suitable for devices that generate additional heat during operation. Featuring a UK plug at one end and a C15 at the other, used to plug into a C16 connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 250 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m UK Mains Hot Rated Powe...
£16.87
|
New
Cables Direct RB-296 power cable Black...
£14.20
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£16.37
|
Recommended
Cables Direct IEC Extension Cable C13...
£13.91
|
Popular
TERRA PS-CABLE power cable Black 1.8 m
£23.00
|
Bestseller
connektgear 2m UK Mains Power Cable -...
£15.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0338
|
RB-296
|
RB-310
|
RB-301/1.0
|
PS-CABLE
|
27-0114B
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
TERRA
|
connektgear
|















